15. července 2015

Carova tajná dcera - Recenze

Carova tajná dcera

Carova tajná dcera / Laamová JenniferAutor: Jennifer Laamová
Překladatel: Háta Kreisinger Komňacká
Nakladatelství: Práh
Rok vydání: 2015

Ambiciózní Veronika žije v roce 2013 v Los Angeles a pracuje na své knize o poslední carevně Alexandře. Stále jí ale chybí zásadní informace ohledně Alexandřina života, které jako kdyby nikdy nikdo nezaznamenal. Pracovitá Lena v roce 1902 na carském dvoře má úplně jiné problémy. Je služkou císařovny Alexandry a ta k ní nyní dorazila se žádostí o radu. Chce, aby jí Lena poradila, jak počít syna, následníka trůnu. Baleríně Charlottě v Paříži roku 1942 zase nečekaně na dveře zaklepe německý důstojník a projevuje nebezpečný zájem o ní a jejího syna. Nezbývá jí než uprchnout . . .

Můj názor
V Carově tajné dceři Jennifer Laamová splétá osudy tří žen, které nejenže o sobě nikdy v životě neslyšely, ale také žijí v úplně jiné době na úplně jiných místech a přesto je spojuje něco daleko silnějšího. Přestože by se mohlo zdát, že se děj snadno zamotá a brzy si čtenář nebude jistý, o čem příběh, které z nich je, autorka příběhy skvěle rozdělila a naservírovala nám je po dobře srozumitelných porcích. Já jsem si střídání dějové linky během celé knihy užívala a nejvíce mě překvapovaly skryté odkazy na jiné části knihy, které člověk pochopí až na konci knihy.

Veronika byla sympatická hrdinka, stejně jako Charlotta a Lena. Přestože každá z nich měla úplně jiné vlastnosti a zájmy, ve skutečnosti mi připadaly jako jedna a ta samá. Mluvily stejně, používaly podobné výrazy a jejich celkové vystupování splývalo v jedno. Možná byla podobnost hlavních hrdinek autorkou zamýšlená, ale mě akorát nutila o všech třech přemýšlet jako o jedné osobě.

Knize se dokonce podařilo mě překvapit. Na to jak u mnoha knížek předvídám správně konce, měla tato nečekaný a dobrý konec, který každého knihomola potěší. Nebylo to uspěchané, zaplétka se dořešila a nikdo si nemohl na nic stěžovat. Přestože se kniha četla rychle a alespoň já jsem se do ní snadno začetla, tak jsem postrádala obvyklé napětí a očekávání toho, jak to dopadne.

Carova tajná dcera je směsicí historického románu, detektivky a romance. To z ní činí knížku, která se dobře hodí pro čtení, ať už máte náladu na cokoli. Snad kromě hororu a podobných žánrů. Pokud nevíte, co si přečíst a máte rádi dobře promyšlené příběhy, tak je Carova tajná dcera to pravé pro vás. Chvílemi se budete i smát. Knize dávám . . .

8/10

Za poskytnutí recenzního výtisku děkuji nakladatelství Práh. Více o knize si můžete přečíst zde.

5 komentářů:

 1. Moc pěkná recenze :) Jsem ráda, že jsem nějakou recenzi na tuhle knížku našla, protože jsem ji nedávno viděla a zaujala mě podle anotace :) Tak teď se po ní určitě podívám :)

  OdpovědětVymazat
 2. O knize slyším poprvé! :o Ale zaujala mě, o tom není pochyb :)

  OdpovědětVymazat
 3. Knihu vůbec neznám. Ale jak tak koukám, tak je hodně podobných knížek, nebo alespoň se stejným nápadem: několik hlavních hrdinek, každá v jiné době, a člověk by neřek, jak si můžou být podobné. Knížka se mi docela zalíbila, sama tedy pochybuji,že bych si ji v nejbližší době přečetla, ale na seznamu určitě bude :D

  OdpovědětVymazat
 4. Knížku jsem taky četla a na blog si dala recenzi. Mně přišla predvidatelná. Nicméně se mi líbila. Čtení se dá skvěle užít.

  OdpovědětVymazat
 5. Na knihu se moc těším, včera mi dorazila. Tak jak bude čas, pustím se do ní :)

  OdpovědětVymazat